Budownictwo i architektura : BIG wygrywa konkurs na zaprojektowanie dużego Centrum Kultury w Albanii

Dzięki uprzejmości BIG BIG, Martha Schwartz Landscape, Buro Happold, Speirs & Major, Lutzenberger & Lutzenberger i Global Cultural Asset Management ogłoszono dzisiaj zwycięski zespół międzynarodowego konkursu na projekt nowego kompleksu kulturalnego o powierzchni 27 000 m2 w Albanii, składającego się z Meczet, Centrum Islamskie i Muzeum Harmonii Religijnej.
Więcej zdjęć i pełne informacje prasowe po przerwie.
Stolica Tirany przechodzi miejską transformację, która obejmuje odnawianie i odnawianie istniejących budynków, budowę szeregu nowych publicznych i prywatnych struktur miejskich oraz pełną rekonceptualizację placu Scanderbeg.
Ten ważny plac jest miejscem nowego kompleksu kulturalnego, który składa się z Meczetu, Centrum Islamskiego i Muzeum Harmonii Religijnej.
Dzięki uprzejmości BIG Albania znajduje się skrzyżowanie trzech głównych religii: prawosławnego chrześcijaństwa; Katolicyzm; i islam.
Wraz z niedawnym ukończeniem dwóch nowych kościołów, wszystkie trzy religie będą teraz miały nowe miejsca kultu w sercu Tirany.
Kompleks będzie nie tylko służyć społeczności muzułmańskiej miasta i okolic, ale także będzie edukować społeczeństwo o wartościach islamskich i służyć jako latarnia dla tolerancji religijnej.
Zwycięski projekt BIG został wybrany spośród pięciu finalistów, w tym hiszpańskiego architekta Andreasa Perei Ortegę, pracowni architektonicznej z Francji, holenderskiego SeARCH i londyńskiej Zaha Hadid.
Dzięki uprzejmości BIG, zwycięska propozycja została wybrana ze względu na jej zdolność do stworzenia zachęcającej przestrzeni publicznej na tyle elastycznej, aby pomieścić codziennych użytkowników i duże wydarzenia religijne, jednocześnie harmonicznie łącząc się z placem Scanderbeg, miastem Tirana i obywatelami różnych religii.
Dodatkowo projekt przeplata się z pięknym ogrodem otaczającym nowy Meczet i Centrum Kultury Islamskiej, który symbolicznie przedstawia bogatą roślinność opisaną w literaturze muzułmańskiej.
Wreszcie, świadomość zespołu dotycząca ekonomicznych aspektów tego ważnego rozwoju przyczyni się do pomyślnej realizacji tego projektu.
Burmistrz Tirany, Edi Rama.
Budynki.
formy powstają z dwóch przecinających się osi i wymogów formalnych: siatka miejska Tirany, która wzywa do właściwego obramowania placu i spójnej tożsamości miejskiej oraz orientacji głównego muru meczetu w kierunku Mekki.
Propozycja BIG obejmuje siatkę Tirany utrzymując uliczną ścianę i linię okapu, a jednocześnie obraca parter, tak aby meczet i plac stanęły przed świętym miastem islamu.
Ta transformacja otwiera także serię placów – dwa mniejsze po bokach meczetu i główny plac z minaretem z przodu, które są częściowo zasłonięte i służą jako miejskie przedłużenie miejsca kultu.
Odwracając meczet na lewą stronę i wprowadzając program i cechy meczetu na publiczną arenę, religia staje się przyjazna i zachęcająca, a chłodna, zacieniona przestrzeń miejska może być wspólna dla wszystkich.
Dzięki uprzejmości BIG, ten projekt jest dla nas bardzo ważny z dwóch powodów: po pierwsze jest to przywilej przyczynić się do ambitnego odmłodzenia miasta Tirana.
zwłaszcza, że dzieje się tak nie przez losową akumulację pojedynczych pomników.
ale raczej zgodnie z ostrożnym i starannym holistycznym planem.
Po drugie i chyba najważniejsze – tolerancja religijna jest dziś jednym z naszych największych wyzwań.
politycznie, kulturowo, a nawet urbanistycznie.
Z budową Nowego Meczetu w Tiranie, Centrum Islamskiego i Muzeum Harmonii Religijnej.
Tirana przywróci równowagę, dodając meczet do nowo ukończonych katedr prawosławnych i katolickich.
uczynienie Tirany przykładem dla reszty świata jako globalnej stolicy religijnej harmonii ., Bjarke Ingels, założyciel firmy BIG.
Dzięki uprzejmości BIG Meczet może pomieścić do 1000 osób wykonujących codzienne modlitwy.
Dzięki wyjątkowemu układowi dziedzińców i przestrzeni publicznej meczet może się również rozszerzyć, aby pomieścić większe grupy po 5000 w piątki i do 10 000 w specjalne święta.
Fasada z mnóstwem racjonalnych, prostokątnych okien znajduje inspirację w islamskich ekranach mashrabiya, które zapewniają cieniowanie i prywatność, a jednocześnie umożliwiają wyświetlanie widoków.
Światło w meczecie zmieni się dramatycznie w ciągu dnia, gdy światło zmyje zakrzywione fasady.
Dzięki uprzejmości BIG, wyrównanie w kierunku Mekki rozwiązuje dylemat związany z planem generalnym.
w trójkątnym układzie meczet był jakoś szarpany w rogu.
teraz siedzi na końcu placu.
otoczone przez dwóch sąsiadów.
Powstała architektura przywołuje zakrzywione kopuły i łuki tradycyjnej islamskiej architektury.
zarówno dla samego meczetu, jak i pół-kopułkowych przestrzeni wokół niego ., Thomas Christoffersen, Partner-in-Charge, BIG.
Dzięki uprzejmości BIG Projekt obejmuje również Koran
[patrz też: projekty małych domów z kosztorysem, zabudowa zagrodowa, bejce do drewna ]

Powiązane tematy z artykułem: bejce do drewna projekty małych domów z kosztorysem zabudowa zagrodowa